vineri, 22 septembrie 2023
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
AcasăInformariExpozitia Scoala noastra, istoria noastra

Expozitia Scoala noastra, istoria noastra

In perioada 13 mai 2010 – 30 aprilie 2011, Muzeul de Istorie si Arheologie din cadrul Institutului de Cercetari Eco-Muzeale Tulcea, institutie publica din subordinea Consiliului Judetean Tulcea, va gazdui o expozitie pe tema scolii tulcene si a evolutiei invatamantului romanesc nord-dobrogean, de la inceputuri pana la 1989, intitulata sugestiv Scoala noastra, istoria noastra… .

Publicul vizitator are ocazia sa admire o serie de exponate asociate scolii precum: rechizite, instrumente si alte obiecte de uz scolar (abac cu bile, tocuri, penite, penare, calimari, traistuta, banci scolare din diferite perioade istorice, tabla veche etc.), fotografii originale si reproduceri, documente scolare (diplome, foi matricole s.a.), uniforme originale sau reconstituite, manuale vechi (sec. XIX-XX).

Multe piese provin din colectiile ICEM Tulcea, din colectii particulare, sau din colectii ale unor institutii scolare de prestigiu, atat din oras cat si din judet: Colegiul Dobrogean „Spiru Haret” Tulcea, Scolile din Zebil, Vacareni, Ciucurova, Luncavita, Slava Rusa s.a. Expozitia surprinde si momentele care au marcat prefaceri importante in evolutia invatamantului romanesc, evidentiind si personalitatile care au contribuit la organizarea si dezvoltarea acestuia.

Vernisajul expozitiei va avea loc joi, 13 mai 2010, ora 11,00, la sediul Muzeului de Istorie si Arheologie Tulcea din parcul Monumentul Independentei, evenimentul fiind urmat de o masa rotunda cu tema „Evolutia invatamantului tulcean de la inceputuri pana la 1989”.

Pentru informatii suplimentare va puteti adresa Biroului Relatii Publice, tel / fax 0240 513231, sau direct la sediul Muzeului de Istorie si Arheologie Tulcea, tel. 0240-51.36.26.

Parteneri: Inspectoratul Scolar Judetean Tulcea, Arhivele Nationale Tulcea,

Biblioteca Judeteana „Panait Cerna”,

Colegiul Dobrogean „Spiru Haret” Tulcea, Episcopia Tulcii

Eveniment organizat cu sprijinul financiar al:

Primariei Municipiului Tulcea, Fundatiei „Arta” Constanta,

Uniunii Judetene a Sindicatelor Democratice Tulcea, SC Filconstruct SRL

ULTIMELE ARTICOLE DIN SECTIUNE

VA RECOMANDAM

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Descopera Delta Dunarii

ARTICOLE RECENTE

lacul lumina delta dunarii

Lacul Lumina – loc de pescuit in Delta Dunarii

0
Lacul Lumina din Delta Dunarii este un loc excelent pentru pescuit, cu o mare varietate de pești, cum ar fi știuca, crapul, somnul și...

Pescuitul în luna octombrie

Bancuri cu pescari

Bancuri haioase cu pescari

RECOMANDAM