vineri, 22 septembrie 2023
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
AcasăInformariExpozitie ICEM Tulcea „Scoala noastra, istoria noastra”

Expozitie ICEM Tulcea „Scoala noastra, istoria noastra”

La inceputul lunii mai 2010, Muzeul de Istorie si Arheologie din cadrul Institutului de Cercetari Eco-Muzeale Tulcea va realiza o expozitie temporara intitulata sugestiv „Scoala noastra, istoria noastra”.

Ineditul manifestarii culturale consta in faptul ca se doreste o participare semnificativa a comunitatii locale la consistenta demersului expozitional prin participarea acesteia cu diferite piese si obiecte de uz scolar din perioada 1900-1980. Se vizeaza astfel organizarea unei expozitii temporare inedite cu tulceni, pentru tulceni.

Orice persoana interesata care detine si doreste sa doneze sau sa incredinteze in custodie piese si obiecte de uz scolar din perioada amintita, este asteptata sa se alature echipei de realizare a expozitiei. Avem in vedere: rechizite scolare diverse (caiete, tocuri, penite, stilouri, calimari, penare, numaratori, abace, etc.), ghiozdane vechi, manuale, fotografii-document, diplome, foi matricole, carnete de note, uniforme scolare din toate ciclurile de invatamânt intregi sau partiale, matricole, trese, insigne, centuri, embleme, cravate, etc. Perioada de colectare a pieselor este 15 februarie – 15 aprilie 2010.

Pentru informatii suplimentare va puteti adresa Serviciului Relatii Publice, Management Proiecte Europene si Documentare din cadrul Institutului de Cercetari Eco-Muzeale sau direct la sediul Muzeului de Istorie si Arheologie (tel. 0240 / 51.36.26).

Persoane de contact in vederea preluarii pieselor sunt: Lacramioara Manea (Tel. 0746 107478) si Camelia Geambai (Tel. Tel. 0743 146759).

ULTIMELE ARTICOLE DIN SECTIUNE

VA RECOMANDAM

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Descopera Delta Dunarii

ARTICOLE RECENTE

lacul lumina delta dunarii

Lacul Lumina – loc de pescuit in Delta Dunarii

0
Lacul Lumina din Delta Dunarii este un loc excelent pentru pescuit, cu o mare varietate de pești, cum ar fi știuca, crapul, somnul și...

Pescuitul în luna octombrie

Bancuri cu pescari

Bancuri haioase cu pescari

RECOMANDAM