marți, 16 aprilie 2024
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
Agentia Descopera Delta Dunarii
AcasăDelta DunariiDespre Delta DunariiPopulatia din Delta Dunarii

Populatia din Delta Dunarii

Delta Dunarii este o rezervatie cu un caracter aparte datorita prezentei pe teritoriul ei a 32 de localitati, din care 25 sunt situate in interiorul rezervatiei, localitati care insumeaza o populatie de aproximativ 27.000 locuitori. Peste 20% din populatia aflata in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii se regaseste in singura localitate cu statut de orasSulina.

Populatia activa din rezervatie reprezinta 35,3% din total, avand un grad de ocupare de aproximativ 81.4% repartizat diferentiat pe activitati:

  • agricultura si silvicultura (29%)
  • industrie, constructii, comert, prestari servicii (15,7%))
  • turism, transporturi, comunicatii (15,4%)
  • pescuit si piscicultura (15,3%)
  • administratie publica (13,5%)
  • invatamant, educatie, cultura (5,7%)
  • alte activitati (3,6%)
  • sanatate (1,9%)

Administrativ, pe langa orasul Sulina celelalte localitati sunt cuprinse in 7 comune aflate integral pe teritoriul rezervatiei (Ceatalchioi, Pardina, Chilia Veche, C.A. Rosetti, Crisan, Maliuc si Sfantu Gheorghe), 3 localitati situate pe teritoriul RBDD dar apartin de comune limitrofe (Bestepe cu Baltenii de Jos,Nufaru cu Ilganii de Jos si Murghiol cu Uzlina) si 7 localitati aflate pe teritoriul judetului Constanta.
Localitatile din Biosfera Deltei Dunarii sunt concentrate in cea mai mare parte in lungul bratelor Dunarii si ocupa suprafete reduse de teren din cauza suprafetelor mici de terenuri neinundabile existente. Densitatea populatiei este de circa 3,5 locuitori/kmp, raportata la suprafata continentala a rezervatiei.

Nr.crt.Municipiu,Oras, ComunaLocalitateaNr.loc. 2009Nr.loc. 2010Nr.loc. 2011Nr.loc. 2012
1TulceaT.Vladimiresc u380383383385
2SulinaSulina4391442042954350
3CeatalchioiCeatalchioi394375347412
4CeatalchioiPlauru94967089
5CeatalchioiSalceni787795105
6CeatalchioiPatlageanca259204188227
7Chilia VecheChilia Veche2496259521982232
8PardinaPardina712691680682
9C.A.RosettiC.A.Rosetti320295218225
10C.A.RosettiSfistofca315312104110
11C.A.RosettiLetea425404357362
12C.A.RosettiCardon25271516
13C.A.RosettiPeriprava152141230240
14CrisanCrisan480485452470
15CrisanMila 23495492459460
16CrisanCaraorman430435307320
17MaliucMaliuc294286233236
18MaliucPartizani475428363364
19MaliucGorgova142158142142
20MaliucVulturu70813945
21MaliucIlganii de Sus62894953
22BestepeBaltenii de Jos92897582
23NufaruIlganii de Jos160158164167
24MurighiolUzlina3244
25SF.GheorgheSF.Gheorghe950860840860
Total13.69413.58312.30712.638

Se constata o crestere a populatiei in anul 2012 fata de anul 2011 cu 331 de locuitori.

In ultimii ani se constata in perimetrul Rezervatiei Delta Dunarii o dezvoltare a unor zone rezidentiale in localitatile Crisan, Mila 23, Sfantu-Gheorghe, Sulina. Construirea zonelor rezidentiale continua, dar presupune actiuni ferme din partea consiliilor locale precum si a tuturor institutiilor responsabile, astfel:
– Imbunatatirea si dezvoltarea infrastructurii de transport, telecomunicatii si energie;
– Dezvoltarea si imbunatatirea serviciilor publice;
– Protectia mediului si dezvoltarea durabila;
– Dezvoltarea turismului;
– Dezvoltarea economica;
– Dezvoltarea resurselor umane, cresterea ratei de ocupare;
– Atragerea de noi investitii si cresterea accesului la resurse.

Sursa informatiei publice: Raportul privind starea mediului in rezervatia biosferei Delta Dunarii anul 2012.
Foto: Alex Tomazatos

ULTIMELE ARTICOLE DIN SECTIUNE

VA RECOMANDAM

Agenția Descoperă Delta Dunării.

Descoperă Delta Dunării – 20 de ani de experiență în Delta Dunării

3
20 de ani de experiență în turismul sustenabil în Delta Dunării reprezintă un motiv de mândrie și recunoaștere pentru Agenția Descoperă Delta Dunării.În 20 de ani, echipa a reușit să transforme o frumoasă pasiune...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Descopera Delta Dunarii

ARTICOLE RECENTE

icre de salau

Încheierea etapei de reintroducere a icrelor de șalău în Lacul Razim...

0
Pe 8 aprilie, campania anuală de repopulare a șalăului în complexul Razim-Sinoe, organizată de Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD), a ajuns la final....
Canalul mitchina

Canalul Mitchina

RECOMANDAM

Pensiunea BIANCA din Murighiol

Pensiunea Bianca

0